اطلاعات
مدير عامل / manager
آرشیو عکسهای یادگاری مهندسین
همکاران ما از ابتدا تاکنون
واحد کوپا آرمه
پروژه های اجرا شده
معماری و معماران
کارآموزان کوپاساز شمال

گروه های مطالب
پند و اندرز بزرگان
مدیران موفق و برندهای موفق
پیام های بازرگانی صنعت ساختمان sms
عکاسی معماری
معماری و معماران
معرفی معماران
مدیریت کسب و کار (DBA)
معماری ایرانی
کتاب های معماری
معماری و محوطه سازی
دکوراسیون داخلی
آثار باستاني و مناظر مازندران
اخبار استان و کشور
تازه های تکنولوژی و اخبار مهندسي
استاندارهای فنی و مهندسی
کتاب های مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مجلات مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مقالات مربوط به مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
پروژه های اجرا شده
کوپاساز شمال - حامی شطرنج نکا
معرفي استادکاران و صنایع مربوط به ساختمان
معرفي دفاتر مهندسين ساري
انبوه سازان مسكن مازندران

پیوند ها
كانون مهندسين ساري
سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران
انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان مازندران
برق منطقه اي مازندران
استانداري مازندران
پايگاه جامع اطلاعات و فروش كتاب ايران
انتشارات كيان رايانه
موسسه مدیریت پروژه آریانا
بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران - بتسا
اداره کل هواشناسی استان مازندران
مرکز عمران ایران
نظام فنی و اجرایی کشور
روستای زیبای آتنی /ساری/ مازندران
کانون مهندسین قائمشهر
شرکت شهرکهای صنعتی مازندران
سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران
سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرائی
معمارشیتکت
گروه معماری ساینار
باشگاه رفاهی مهندسین کشور
پروژه سد البرز به صورت الگو در خاور میانه وآفریقا انجام می شود

 

استاندار مازندران:
پروژه سد البرز به صورت الگو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا انجام می گیرد

استاندار مازندارن گفت: برای تکمیل این پروژه فرا منطقه‌ای طی دو سال باقیمانده به ۲۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به گزارش روابط عمومی استانداری، سید علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران طی نامه‌ای به دکتر محمود احمدی نژاد، ریاست جمهوری اسلامی ایران خواستار تأمین مبلغ ۲۱۹۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای تکمیل پروژه مدیریت جامع آب و خاک البرز شد و گفت: مدت اجرای این پروژه ۷ سال است که در حال حاضر حدود ۵ سال از این زمان سپری شده لذا به منظور تحقق اهداف پروژه در مدت زمان ۲ سال باقیمانده به این میزان اعتبار نیاز است.
طاهایی در این نامه آورده است: این پروژه به عنوان اولین تجربه ملی در این زمینه محسوب گردیده و آموخته های آن در سایر حوضه های کشور بکار برده خواهد شد. همچنین این پروژه به صورت الگو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا انجام می گیرد و نتایج حاصل از آن نیز برای انجام پروژه های مشابه توسعه پایدار همه جانبه نگر در این مناطق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
متن کامل نامه به شرح ذیل می‌باشد:
احتراماً، به استحضار می رساند؛ در سال ۱۳۸۴ قرارداد وامی تحت عنوان «پروژه مدیریت جامع آب و خاک البرز» بین دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک جهانی با مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار منعقد گردید که براساس آن تسهیلات فنی و اعتباری به میزان ۱۲۰ میلیون دلار توسط بانک جهانی و ۸۰ میلیون دلار از اعتبارات داخلی به صورت مشترک در عهده وزارتین جهاد کشاورزی و نیرو به عنوان دستگاه‌های اجرایی پروژه مذکور قرار گرفته است.
این پروژه در وسعتی بالغ بر ۱۳۴ هزار هکتار در جهت ایجاد توسعه پایدار در اراضی سرآب و پایاب سد البرز، صیانت از جنگل‌ها و مراتع بالادست سد، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی در پایین دست، افزایش تولیدات کشاورزی و سهیم سازی کشاورزان در ساخت، بهره برداری و نگهداری از سامانه های احداثی و مدیریت جامع آب و خاک در حوزه آبخیز و آب بر در حال انجام می باشد.
ذینفعان اصلی پروژه عبارتند از ۷۷ هزار کشاورز در اراضی که در حال حاضر به صورت دیم کشت شده و یا بطور سنتی آبیاری می شوند و نیز جنگل نشینان و دامدارانی که در حوزه آبخیز بالادست ساکن می باشند. بهبود درآمد این افراد که نزدیک به خط فقر قرار دارند یکی از اهداف مهم برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور یعنی «تقسیم منافع توسعه اقتصادی با در نظر گرفتن نیازهای تنگدستان و محرومان» به شمار می رود.
با توجه به سرمایه گذاری بالا و برنامه های توسعه ای با استفاده از تجارب و دانش بین المللی در زمینه مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک، این پروژه به عنوان اولین تجربه ملی در این زمینه محسوب گردیده و آموخته های آن در سایر حوضه های کشور بکار برده خواهد شد. همچنین این پروژه به صورت الگو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا انجام می گیرد و نتایج حاصل از آن نیز برای انجام پروژه های مشابه توسعه پایدار همه جانبه نگر در این مناطق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مدت اجرای این پروژه ۷ سال است که در حال حاضر حدود ۵ سال از این زمان سپری شده و در این مدت مطالعات و طراحی مورد نیاز انجام گرفته و عملیات اجرایی تعدادی از فعالیت ها نیز به اتمام رسیده و یا در دست اجرا می باشد. لیکن کمبود اعتبارات ملی به ویژه برای تملک اراضی، اجرای شبکه های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی ، مناقصات سایر پروژه را با مشکل مواجه نموده است. لذا بمنظور تحقق اهداف پروژه در مدت زمان ۲ سال باقیمانده و جذب کامل وام بانک جهانی که سقف آن محدود و غیرقابل افزایش می باشد لازم است که اعتبارات متناسب با سهم بانک جهانی از محل اعتبارات ملی دولت جمهوری اسلامی ایران تأمین گردد.
در همین راستا در تاریخ ۲۲/۴/۸۹ جلسه کمیته راهبری پروژه با حضور معاونین وزارتین نیرو و جهاد کشاورزی به ریاست معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی برای بررسی مشکلات پروژه و اخذ تصمیمات لازم تشکیل گردید. کمیته مذکور رفع مشکل کسری اعتبارات پروژه ناشی از افزایش هزینه ها نسبت به پیش بینی های اولیه و نیز محدودیت زمانی استفاده از منابع وامی پروژه که یکی از مهمترین مشکلات پروژه است را مورد تأکید قرار داد.
با امعان نظر به مراتب فوق و به منظور سرعت بخشیدن به روند اجرایی و نیل به اهداف کلی پروژه و جلوگیری از توقف آن و براساس بررسی های بعمل آمده، تأمین مبلغ ۲۱۹۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی ضروری بوده که نیاز به عنایت ویژه حضرتعالی دارد تا با صدور اوامر رهگشا به دستگاههای برنامه ریزی و تأمین کننده اعتبار، این امر مهم صورت پذیرد. لذا مستدعی است دستور فرمائید ، تا اقدامات بعدی از سوی دستگاههای اجرایی مرتبط معمول گردد.
قبلاً از عنایات مبذوله سپاسگزاری می نماید.

 


 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کوپاساز شمال میباشد .

طراحی توسط : w3school.ir