اطلاعات
مدير عامل / manager
آرشیو عکسهای یادگاری مهندسین
همکاران ما از ابتدا تاکنون
واحد کوپا آرمه
پروژه های اجرا شده
معماری و معماران
کارآموزان کوپاساز شمال

گروه های مطالب
پند و اندرز بزرگان
مدیران موفق و برندهای موفق
پیام های بازرگانی صنعت ساختمان sms
عکاسی معماری
معماری و معماران
معرفی معماران
مدیریت کسب و کار (DBA)
معماری ایرانی
کتاب های معماری
معماری و محوطه سازی
دکوراسیون داخلی
آثار باستاني و مناظر مازندران
اخبار استان و کشور
تازه های تکنولوژی و اخبار مهندسي
استاندارهای فنی و مهندسی
کتاب های مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مجلات مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مقالات مربوط به مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
پروژه های اجرا شده
کوپاساز شمال - حامی شطرنج نکا
معرفي استادکاران و صنایع مربوط به ساختمان
معرفي دفاتر مهندسين ساري
انبوه سازان مسكن مازندران

پیوند ها
كانون مهندسين ساري
سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران
انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان مازندران
برق منطقه اي مازندران
استانداري مازندران
پايگاه جامع اطلاعات و فروش كتاب ايران
انتشارات كيان رايانه
موسسه مدیریت پروژه آریانا
بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران - بتسا
اداره کل هواشناسی استان مازندران
مرکز عمران ایران
نظام فنی و اجرایی کشور
روستای زیبای آتنی /ساری/ مازندران
کانون مهندسین قائمشهر
شرکت شهرکهای صنعتی مازندران
سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران
سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرائی
معمارشیتکت
گروه معماری ساینار
باشگاه رفاهی مهندسین کشور
سالانه حدود پنج ميليون مترمربع طراحي ، نظارت و اجراي پروژه ها توسط مهندسين و شهرداران استان

رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران اعلام کرد؛سالانه حدود پنج ميليون مترمربع طراحي ، نظارت و اجراي پروژه ها توسط مهندسين و شهرداران استان انجام میشود.

 

به گزارش خبرنگار ايران زمين از بابلسر رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران در همايش شهرداران مازندران كه در روز چهارشنبه مورخ 31/3/91 در متل بانك ملي بابلسر برگزار شد اظهار داشت بخش عمده اي از برنامه هاي نظام مهندسي ساختمان استان مازندران و ساير استان ها مربوط به ساخت ساختمان هاي مسكوني ، اداري ، تجاري ، فرهنگي و غيره بوده كه مسئوليت طراحي ، نظارت و اجراي اين پروژه ها به عهده سازمان نظام مهندسي است.

مهندس خاوري نژاد افزود: قانون سازمان نظام مهندسي در سال 74 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و براساس آن در دو مبحث مبرا كه در بخش مسكن و شهرسازي بوده فعاليت مي كند وي با اشاره به اينكه سالانه حد ود پنج ميليون مترمربع طراحي ، نظارت و اجراي پروژه هاي توسط مهندسين و شهرداران استان انجام مي شود گفت: در حال حاضر ما حدود 16 هزار مهندس در استان داريم كه تعداد نه هزار نفر از آنها فاقد پروانه ساختمان هستند.

وي ادامه داد با توجه به ظرفيت استان سالانه حدود 20 تا 25 درصد به تعداد مهندسين استان اضافه مي شود.

مهندس خاوري نژاد از 10 هزار پروژه در دست اقدام استان مازندران توسط نظام مهندسي خبر داد و گفت: نظام مهندسي استان مازندران از سال 74 همزمان با ساير استان ها تصويب و بعد از آن شروع به فعاليت كرد كه در حال حاضر 10 هزار پروژ در دست اقدام دارد. سالانه حدود 10 هزار پروژه در دست نظارت و اجرا از سوی مهندسین عضو دارد.

وي افزود: خوشبختانه با توجه به اعتمادي كه از سوي دستگاههاي اجرايي استان به سازمان نظام مهندسي شد ما با كمك اين دستگاه ها توانستيم بخش عمده اي از فعاليت هاي اين دستگاهها را به انجام برسانيم.

وي تصريح كرد: از سوي اداره گاز استان مسئوليت بازرسي گاز خانگي از سال 82 به نظام مهندسي استان واگذار گرديد و در حال حاضر اين سازمان در حال ارائه خدمات به شهروندان استاني مي باشد.

رئيس سازمان نظام مهندسي مازندران در ارتباط با بحث تفكيك آپارتمان اظهار داشت با توجه به تفاهم نامه اي كه از سوي شوراي مركزي سازمان و سازمان ثبت اسناد كشور و وزارت راه و شهرسازي تنظیم شد در واقع مسئوليت اين كار به نظام مهندسي داده شد.

خاوري نژاد ادامه داد: با توجه به اينكه استعداد زيادي در سازمان نظام مهندسي نهفته است اميدواريم اين اعتماد وجود داشته باشد كه از سوي مراجع ذيربط واگذاري صدور پروانه ساختماني به دفاتر طرحي در جهت خدمت رساني مطلوب و ويژه به شهروندان به اين سازمان واگذار گردد.

وي با اشاره به اينكه تعامل بسيار خوبي بين طراحان نظام مهندسي و شهرداران وجود دارد بيان داشت در بحث طراحي و نظارت و اجراي آن خوشبختانه در اين حوزه تعامل خوبي بين نماينده طراحان و شهرداران وجود دارد.

خاوري نژاد در ادامه اذعان داشت: ما سعي كرديم در چند سال اخير نظارت بر عملكرد مهندسين ناظر را در نظام مهندسي را بيشتر كرده و در حال حاضر حدود 60 گروه كنترلي در غالب 200 مهندس در دفاتر نمايندگي به صورت منطقه اي و شهري در حال نظارت هستند.

رئيس سازمان نظام مهندسي مازندران تصريح كرد: نظام مهندسي استان مازندران فاقد ناظر هماهنگ كننده بود كه مهندسين ما بدون هماهنگي با يكديگر در حال فعاليت بودند اين كار موجب اختلال در كارها مي شد و براي اين امر ما اقدام به اجرايي نمودن حضور ناظران هماهنگ كننده در پروژههاي ساختماني کرده و عقد قراردادهاي نظارت بين مالكين و مهندسين ناظر را الزامي نموديم.

خوشبختانه با اين اقدام بسياري از مشكلات حقوقي في ما بين مالكين و ناظرين در اين بخش مرتفع مي گردد. خاوري نژاد تصريح كرد: بعد از تحويل گزارشات توسط مهندسين به شهرداري ها مي توانند گزارشاتي كه مهندسين ارائه داده اند بررسي كرده و اگر كوتاهي در اين امر مشاهده كردند اين موضوع را از طريق نظام مهندسي پيگيري كنند.

وي همچنين درخصوص ساختمانهايي كه در ماده 100 مطرح مي شوند از شهرداريهايي استان تقاضا كرد كه قبل از ارجاع پرونده به كميسيون ماده 100 متقاضيان را به دفاتر نمايندگي سازمان در شهرها راهنمايي تا نسبت به ارجاع كار كارشناسي و صدور استحكام بنا به مهندسين صاحب صلاحيت و ظرفيت اقدام لازم انجام گردد.

وي همچنين اظهار نمود در حال حاضر محدوديت هاي زيادي در ضوابط و مقررات طرحهاي جامع و تفصيلي شهرها وجود داشته كه شهروندان را مجبور به تخلف مي نمايد. و لزوم تجديد نظر در طرحهاي مذكور با توجه به شرايط اقتصادي اجتماعي و فرهنگي كشور را ضرورت دانست و پيشنهاد نمود تا كارگروهي متشكل از شهرداريها، ادارات راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي جهت آسيب شناسي و ارائه پيشنهادات لازم به كميته فني و كميسيون ماده 5 جهت برون رفت از وضعيت كنوني صورت پذيرد.

مهندس خاوري نژاد در خاتمه افزودند سازمان نظام مهندسي ساختان استان به پشتوانه كليه مهندسين استان و با تعامل و همكاري مناسبي كه بين دستگاههاي اجرايي ذيربط منجمله استانداري ، اداره كل راه و شهرسازي و شهرداريهاي محترم استان وجود داشته براي سومين سال پياپي از سال 87 تا كنون نائل به كسب رتبه برتر رعايت و اجراي مقررات ملي در بين ساير استانها گرديد. البته وي وجود چالشهاي مختلف در اجراي مقررات ملي را يادآور گشته و اظهار اميدواري نمود تا با افزايش تعامل بين دستگاههاي اجرايي ذيربط در آينده نزديك شاهد افزايش اجراي مقررات ملي و ضوابط شهرسازي در جهت حفظ سرمايه هاي ملي كشور باشيم.


 


 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کوپاساز شمال میباشد .

طراحی توسط : w3school.ir